od Admin u 13-03-2019 u Hemijska jedinjenja
Naziv | Svojstva | Proizvodnja | Opasna hemikalija | Primena | Gde kupiti
Natrijum hidroksid ili kaustična soda je neorgansko jedinjenje (natrijumova baza ili lužina), čija je hemijska formula NaOH.
Najčešći nazivi za natrijum hidroksid su: kaustična soda, kamena soda, masna soda ili živa soda.
Na tržištu kaustična soda se prodaje u različitim oblicima, kao što su: ljuspe, perle i vodeni rastvor u manjim pakovanjima, buradima ili cisternama.
Natrijum hidroksid je kristalna suptanca bele boje, koja burno reaguje sa vodom. Nema specifičan miris, ne oksiduje i nije zapaljiv.
Da ne bi došlo do burne reakcije pravilo je da se kaustična soda sipa u vodu, polako i u malim količinama, nikako obrnuto.
Kao i sve baze burno reaguje u kotaktu sa ugljovodonicima i metalima kao što su aluminijum, magnezijum, cink, olovo ili poncikovani materijali pri čemu se izdvaja vodonik, koji može da izazove eksploziju.
Natrijum hidroksid i njegov vodeni rastvor deluje na staklo i porcelan a slabo deluje na nikl, srebro i plastiku, zbog čega posude i pribor koji se koristi moraju biti plastične ili od nerđajućeg čelika (inoxa).
Natrijum hidroksid burno reaguje uz oslobađanje toplote i moguću eksploziju sa mnogim organskim i neorganskim hemikalijama, kao što su: jake kiseline, hloridi, anhidridi, ketoni, glikoli i peroksidi.
Kaustična soda se prvobitno koristila za proizvodnju sapuna po recepturi koja je preuzeta iz arapske knjige "Izumi raznih industrijskih umetnosti" (Al-muhtara 'fi funun min al-suna') sa kraja XIII veka. Recept za dobijanje kaustične sode podrazumevao je propuštanje vode kroz pepeo biljaka bogatih natrijumom i vapno (kalcijum oksid). Ovaj recept se koristio sve do kraja XVIII veka, kada je francuski hemičar i hirurg, Nikolas Leblank otkrio kako se od obične soli proizvodi soda (natrijum karbonat).
Danas se industrijska proizvodnja natrijum hidroksida odvija kroz dva procesa: kaustifikacija i elektroliza natrijum hlorida. Treći način dobijanja natrijum hidroksida dejstvom natrijuma na vodu se primenjuje u laboratorijama, jer se na ovaj način dobijaju male količine veoma čiste kaustične sode.
Kaustifikacija je industrijski proces dobijanja natrijum hidroksida, pri kome se kuvanjem smeše natrijum-karbonata (Na₂CO₃) i kalcijum-hidroksida (Ca(OH)₂) u velikim gvozdenim tankovima, dobija rastvoreni natrijum-hidroksid (NaOH) i kalcijum-karbonat (CaCO₃).
Na₂CO₃ + Ca(OH)₂ → 2NaOH + CaCO₃
Elektroliza vodenog rastvora natrijum hlorida ili kuhinjske soli (NaCl) je primarna metoda za proizvodnju natrijum hidroksida. Postupak podrazumeva razlaganje vodenog rastvora kuhinjske soli pod uticajem električne struje, pri kome se u katodnom prostoru odvajaju joni natrijuma (Na+) i hidroksidni joni (OH−).
2H₂O + 2NaCl → 2NaOH + Cl₂ + H₂
Kaustična soda je naročito opasna hemikalija jer izaziva trovanje udisanjem ili gutanjem, a u dodiru sa kožom i očima izaziva ozbiljne opekotine na koži i ozbiljna oštećenja očiju. Zbog toga što spada u naročito opasne hemikalije, prilikom korišćenja kaustične sode, obavezna je upotreba zaštitne maske, zaštitnog šlema, zaštitnih rukavica, zaštine odeće i zaštitne obuće.
U slučaju da kaustična soda dođe u dodir sa kožom ili očima, odmah isprati velikom količinom vode i potražiti lekarsku pomoć.
Iako nije lako zapaljiva, kaustična soda burno reaguje na vodu, u slučaju požara ne treba koristiti vodu.
Industrijska primena kaustične sode je izuzetno rasprostranjena.
U hemijskoj industriji se koristi za proizvodnju: boja za tkaninu, boja za plastiku, intermedijara, vodenog stakla, sapuna i deterdženata, natrijumovih soli, natrijum fosfata i natrijum silikata.
U proizvodnji sintetičkih vlakana kaustična soda se koristi za proizvodnju veštačke svile i drvene pulpe za proizvodnju viskoze i mercerizaciju pamuka.
U prehrambenoj industriji natrijum hidroksid se koristi za dezinfekciju, čišćenje masti i ulja i uklanjanje masnih nečistoća.
U metalopreradi se koristi za proizvodnju aluminijuma i preradu boksita.
Kada je u pitanju industrijski tretman voda i tretman otpadnih voda, kaustična soda se koristi za regeneraciju jonoizmenjivača i neutralizaciju.
Takođe se koristi i za proizvodnju stakla, za bojenje i beljenje, apsorpciju ugljen dioksida, skidanje foto laka sa štampanih ploča, proizvodnju hartije, odčepljivanje odvoda.
Ako tražite gde kupiti kaustičnu sodu, pogledajte firme koje prodaju baze.